19 Nisan 2011 Salı

hamilelik 2,5dan 3:)

Merhabalar,
bu mahkeme kararı nedeniyle kendi bloguma girememe meselesi yüzünden yazacak vakit varken site açık olmuyor, okuyacak adam zaman bulmuşken ulaşamıyor. Site açıkken ben vakit bulamıyorum iki kelam etmeye ama artık bu hamilelik serüvenindeki son adıma gelen arkadaşlarıma daha fazla gecikmemek adına yazayım dedim.

Bu yazıda aslında pek çok internet sitesinde karşılaşabileceğiniz hamile çantası hazırlığı ile ilgili konuşmak istiyorum. Dediğim gibi pek çok yerde yazıyor uzun uzun listeler. Ben  bile aklımsıra son haftalara kadar çalışacağım için pek rağbet göstermemeiştim bu valiz listesine ama annem -sağolsun:)- benim yerime yine yazmış bir kenara, akşamüstleri okuyup bana, bunu bunu alalım, "o da lazım", "sen bulur musun? birlikte mi alalım? ben alayım mı? gibi sürekli peşimdeydi... Aslında neyseki öyle olmuş çünkü ben 32. haftasonunda çok yavaş yürüyeceksin ve uzun süre ayakta kalmayacaksın, çok haraket yok" emri alıp 6 hafta eve kapanınca Ağustosda çarşıda dolanıp valiz içi düzececek halim kalmamıştı:)

valizin içeriği için: 
http://www.gebelik.org/dosyalar/dogumvalizi.html
http://www.hamilelikvedogum.info/hamilelik-gebelik-bilgiler/dogum-cantasi/

İlk linkte göreceğiniz gibi sürü sepet bir sürü şey alıyorsunuz yanınıza ama ben doğum yapılacak hava şartlarına ve yerine göre bu içeriğin değişebileceğini düşünüyorum. Doğumun şekli ve hastanede kalınacak süre de bu gereksinimleri şekillendirecektir. Ben gece 1'de doğum yapıp aynı gün evime yürüyüp gidince valiz yarı yarıya temiz kalmıştı. Umarım sizin de öyle olur.

yukarıdaki listeye yorumlarımı ekleyeceğım naçizane:) 
o 2-3 takım gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir); emzirmeye uygun olması bu satırın olmazsa olmazı...
o sabahlık,çorap, terlik, bol miktarda iç çamaşırı, (hastane soğuk olmasa bile narkoz almak gerekirse etkisinden çıkarken insan çok üşüyebiliyor, mevsimden bağımsız 1 çift kısa da olsa çorap gerekiyor)
o kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya, küçük el aynası, vs.),
o bol miktarda hijyenik ped, (hastane pamuk ve gazlı steril bez veriyor, ped kullanmadım,)
o en az iki adet emzirme sütyeni, (o kısacık sürede de sütyen takmayıverdim, çünkü doğum yapınca asıl emzirme sütyeni alabilecek kadar büyüro göğüsler; ya öncesinde büyük alacaksın ya da bir tane küçük emzirme sütyeni almış olacaksın,ancak göğüsler azıcık inince kullanabilirsin:)
o meme uçlarını korumak için hazır satılan kompresler, (kullanmadım)
o meme ucunuza sürmek için krem (32.haftadan beri karnıma dokunmak ve meme ucunu uyarmak yasak olduğu için kullanamadım, ayrıca oradaki 8 saat içinde sürmezsen hiçbirşey olmuyor, asıl etkisini yapması için doğumun 2 hafta öncesinden sürmeye başlamak ve meme ucunu dayanıklılaştırmasını sağlamak gerekiyor)
o meme ucunuzu temizlemek için kullanacağınız mendiller (kullanmadım)
o kirli çamaşır torbası (tabii ki de şart)

benim eklemelerim:
ilk gün sarı süt gelmesi güç olabilir. Bebek yeni doğuduğundan kilosu düşükse veya herhangi bir sebepten iyi ememiyor sürekli uyuyor olabilir. Bu durumda da kolostrum denilen ve aslında bebeğin doğal aşısı sayabileceğimiz antikor bakımından en yüksek ilk 3-5 gün salgılanan sütü bebeğe verebilmek için önceden süt pompası edinmenizi öneririm. Ben çalışan bir anne olduğum için sonradan da kullanacağım için öncesinden araştırıp almıştım ve hastanede de, evde kaldığım sürece de çok işime yaradı. Ben pompanızın elektrikli olmasını öneririm ama ayıracağınız bütçe meselesidir. Yine medela swing veya ikili öneririm ama tabi yine bütçe ve kişisel kullanım rahatlığıyla ilgili detayları var.

o fotoğraf makinesi (bence çok çok çok şart!!)
o kimlik

En önemlisi: Moral, güven ve huzur alın yanınıza:) panikleri evde bırakın...

Evin yeni ferdine de bir şeyler hazırlayalım değil mi?yine aynı linkde yazanlar ve benim bir kaç tecrübeyle sabit eklemem:)

o En küçük boy çocuk bezi (1 paket) 
o ıslak mendil (allerjik testi yapılmış olan markalar tercih edilmelidir); sadece su ve pamuktan oluşanlar var ,
o Zıbın (3 adet) 
o Uzun kollu, bacaklı body (tulum) veya pijama (3 adet) 
o Başlık (2 adet)
o Patik (2 çift) 
o Çorap (3 çift) 
o Eldiven (2 çift) 
o Mevsime uygun yelek veya hırka (1-2 adet) 
o Bebek battaniyesi (1-2 adet) 
o Yumuşak küçük havlu (4-5 adet) 
o Bebek mendili (Bol miktarda) 
o Mama önlüğü (3-4 adet) 
o Kirli çamaşır torbası; (tabii ki de:)

bunlara ek olarak;
o her şekilde tırnakları uzun veya kendi kendine kırılmış doğabiliyor, "bebek tırnak makasını" yanınızda götürmek çok iyi bir çözüm olabilir, benim işime yarardı ama götürmemiştim:)
o eve götürmek için bebeğin yatar pozisyonda olabilceği "portbebe" denen taşıyıcı.
o port bebeyle dışarı çıkınca herhangi bir şey düşmesin, yatağın içine uçmasın diye örtebileceğiniz tülbent ve tülbentin kenarını tutturmak için kıskaçlı toka kullandım ben:),
o bebeğinizi kendi yatağınızda açabilirsiniz, "alt açma örtünüz" yanınızda olursa her türlü sürprize karşı yatak temiz kalır:)

fakat bebeğin en çok ihtiyacının olduğu şeylerin aslında: Huzurlu bir oda, Sevgi ve Anne:)

yukarıda bahsettiklerimi ve bebeğin eve gelince ilk etapta neye ihtiyacı olabileceğini yazabilmek için bir dahaki yazıya kadar biraz fotoğraf çekeyim:)

görüşürüz...

Hiç yorum yok: